Škola není jen místem vzdělávání – pro děti je to prostor, kde tráví většinu svého času, navazují přátelství, učí se spolupráci a setkávají se s autoritami. Je to také místo, kde se mohou potýkat s těžkými životními situacemi. Jednou z nejnáročnějších je smrt blízkého člověka. Ale i zdánlivě „menší“ ztráty mohou být pro dítě hlubokým zásahem – a právě zde je důležité přistupovat k nim citlivě a s pochopením. Jak na to? Právě tomu se budeme věnovat v sérii článků a webinářů.
Jsme Poradna VIGVAM. Od roku 2016 provázíme pozůstalé děti, rodiny, školy i firmy procesem truchlení. Ve spolupráci s Eduall vám chceme pomoci cítit se jistě v nejistém světě dětských emocí spojených se ztrátou.
Jako učitelé jste často mezi prvními, kdo se dozví o ztrátě v rodině některého ze svých žáků. Právě škola může být pro dítě a jeho rodinu místem, kde najdou oporu a pochopení. Každé dítě ale reaguje jinak – pro některé je návrat do školy uklidňující. Najdou zde jistotu v každodenní rutině, podporu kamarádů a možnost na chvíli zapomenout na smutek. Pro jiné může být školní prostředí stresující výzvou, která přináší další obavy a nejistotu.
Víme, že komunikace o ztrátě není snadná. Proto vám chceme nabídnout praktické rady, jak s dětmi mluvit o “malých ztrátách” a také o smrti, jak je podpořit a jak vytvořit bezpečné prostředí, kde se nebudou bát vyjádřit své pocity. Společně můžeme dětem pomoci zvládnout i ty nejtěžší chvíle.
Rodiče jsou velmi důležitým partnerem, který může být v procesu truchlení zásadní. Jak na vzájemnou spolupráci? To si prozradíme příště.
Na závěr pro Vás máme malou anketu. Víme, že je proces truchlení a téma ztrát extrémně citlivý. Rádi bychom proto anonymně zjistili, jaká témata vnímáte jako nejpalčivější, abychom naše materiály připravili dle vašich potřeb:
Už 7 let provázíme děti a dospělé procesem truchlení.
Do škol vyjíždíme na intervence v případě úmrtí, umíme škole poskytnout roční poradenství a tímto obdobím žáky a učitele provést.
Vzděláváme a mentorujeme odborníky (pedagogy, metodiky prevence, psychology, pedagogicko-psychologické poradny, krizové interventy ad.) po celé zemi. Naším cílem je, aby každá škola měla osvojené strategie jak s tématem ztráty pracovat. Aby každá škola měla možnost obrátit se na externího odborného pracovníka ve svém regionu, který školu ztrátou provede.
Pro školy připravujeme preventivní program Malé velké ztráty pro děti od MŠ po SŠ. Na malých obvyklých ztrátách si děti osvojují copingové strategie (strategie zvládání), které jim pomohou zvládnout ztrátu větší.
Za poradnu Vigvam
Pokud Vás téma ztrát ve školním prostředí zaujalo a vnímáte, že byste měl/a o téma zájem nebo vnímáte, že byste potřeboval/a v tomto směru odborně vybavit, připravujeme pro Vás sérii webinářů. Rádi bychom, aby byly webináře šité přímo Vám na míru, a abyste z nich načerpal/a přesně to, co potřebujete. Poprosili bychom Vás o vyplnění krátké ankety, která nám umožní zpracovat ta témata, která Vás zajímají.
Dovolte nám Vás pozvat na webinář, na kterém se zaměříme především na očekávané ztráty a jejich význam. Účastníci se dozvědí, které ztráty mohou očekávat, jaké děti na ně reagují a jak mohou rozvíjet jejich dovednosti.
Řekneme si i základní informace k neočekávaným ztrátám a dětským reakcím a také k obvyklým reakcím nás dospělých.
Děti a ztráta – Jak s dětmi citlivě pracovat při ztrátě blízkého | Webinář Eduall & Vigvam
Nově jsme pro Vás vytvořili FB skupinu
Eduall poradna pro pedagogické pracovníky a rodiče
Nebo nás můžete sledovat na Linkedln