Přípravné třídy jsou určeny výhradně pro žáky, kterým byl udělen odklad školní docházky. Slouží k tomu, aby dětem pomohly překlenout období před nástupem do 1. ročníku základní školy a připravily je na školní docházku tak, aby jejich start byl co nejhladší. Učitel přípravné třídy by se proto měl důkladně seznámit s individuálními doporučeními školských poradenských zařízení, jako jsou pedagogicko-psychologické poradny (PPP) nebo speciálně pedagogická centra (SPC). Na základě těchto doporučení by měl vymezit krátkodobé a dlouhodobé cíle vzdělávání.
Přípravná třída se otevírá tehdy, pokud je zájem alespoň deseti dětí. Maximální kapacita je patnáct dětí. Pro nástup do přípravné třídy je nutné doložit dokument stvrzující odklad školní docházky s doporučením o zařazení do přípravné třídy. Přípravná třída se řídí svým školním vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání.
Podle aktuálních plánů Ministerstva školství by měly být přípravné třídy pravděpodobně zrušeny v roce 2029. To znamená, že v nadcházejících letech je důležité, aby byly co nejefektivněji využity k podpoře dětí s odkladem školní docházky.
Učitelé v přípravných třídách by měli mít odpovídající pedagogické vzdělání se zaměřením na předškolní nebo primární pedagogiku, případně speciální pedagogiku. Ideální je, pokud mají zkušenosti s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami, protože právě takové děti často do přípravných tříd docházejí. Kromě pedagogického vzdělání by měl učitel ovládat metody inkluzivního vzdělávání a být schopen individuálně přistupovat k různým potřebám žáků. Důležité je také neustálé vzdělávání v oblasti nových metod a přístupů k rozvoji schopností a dovedností dětí.
Při plánování vzdělávání v přípravné třídě je klíčové zaměřit se na potřeby konkrétní skupiny dětí. Učitel by měl v doporučeních hledat společné znaky, které mohou naznačovat, na které oblasti je třeba se nejvíce soustředit. Pokud například ví, že děti v následujícím roce budou ve škole využívat genetickou metodu čtení, měl by do výuky zařadit více didaktických her zaměřených na rozvoj sluchového vnímání a fonematického uvědomění. Stejně tak, pokud je v dané škole vyučována matematika metodou profesora Hejného, pak je nutné často předkládat žákům hravé úkoly, které rozvíjí logický úsudek.
Je také nutné si uvědomit, že v přípravné třídě jsou děti s oslabeními v různých oblastech. Proto je více než vhodné, aby učitel využíval multisenzoriální přístup ve výuce a speciálně pedagogické metody. Multisenzoriální přístup znamená zapojení více smyslů do učení – například kombinaci zrakových, sluchových a hmatových vjemů. Tento přístup může výrazně pomoci dětem s oslabením v koncentraci i motorice.
Pro hladký přechod dětí z přípravné třídy do 1. ročníku ZŠ je nutné rozvíjet následující dovednosti:
Přípravná třída má zásadní význam pro děti s odkladem školní docházky, protože jim umožňuje rozvíjet klíčové dovednosti potřebné pro úspěšné zvládnutí školních dovedností. Učitel by měl vycházet z doporučení poradenských zařízení a přizpůsobit výuku potřebám skupiny. Pokud přípravné třídy skutečně zaniknou v roce 2029, bude nezbytné hledat alternativní způsoby, jak podpořit děti s odkladem školní docházky, například posílením předškolního vzdělávání nebo individuální podporou v 1. třídě.
V ideálním případě by se měl systém zaměřit na prevenci školní nepřipravenosti již v předškolním věku, například posilováním logopedické péče, rozšířením možností individuální podpory v mateřských školách a zajištěním dostatečné kapacity odborníků ve školských poradenských zařízeních. Tak by bylo možné minimalizovat potřebu odkladů školní docházky a zároveň zajistit, aby všechny děti co nejhladší start do vzdělávacího procesu.
Zdroj:
DOLEŽALOVÁ, A., B. Metodika činnostního učení v přípravném ročníku. Tvořivá škola. ISBN 978-80-87433-17-1.
Vlastní zkušenosti autorky článku.
Autorka článku může také přijít školit přímo k vám do školy, více informací naleznete zde:
Mohl by Vás zajímat webinář Eduall o SP od autorky článku, záznam získáte zde:
Koupit produkt: „záznam Jak připravit předškoláky na úspěšný start v 1. třídě – pohledem SP“
Na podobná témata nabízíme na Eduall.cz i online kurzy a webináře, kde jdeme více do hloubky a přidáváme praktické příklady nebo se přidejte se do Eduallklub, kde získáte přístup ke kompletní knihově záznamů webinářů (přes 90 záznamů) a ke všem živým webinářům.
Nově jsme pro Vás vytvořili FB skupinu a nebo nás můžete sledovat na Linkedln