V první části k tomuto tématu jsem se zaměřila na péči o dítě s Touretteovým syndromem v rodině z pohledu rodičů. Zmiňovala jsem se o tom, jak je zásadní zajímat se o samotnou diagnózu a snažit se jí porozumět, jak dostatečně informovat okolí, neopomíjet sourozence v rodině a myslet i na péči o sebe. V této druhé části se dostávám k samotnému dítěti s TS a k jeho potřebám. Opět článek doplňuji vlastními zkušenostmi ze své rodiny i z pedagogické praxe.
Protože sama moc nepodporuji u dětí soutěžní aktivity, nebyla jsem nadšená z volby naší dcerky, že chce v našem městě docházet do tanečního kroužku, který má podstatu v trénování tanečních sestav na vystoupení a soutěže. V té době bylo předcovidové období a brzy přišlo nejtěžší období, pro naši rodinu, s Touretteovým syndromem. Covidová výuka ještě více podpořila zhoršení projevů úzkostí a nutkavého chování (OCD). Dcerka přešla na domácí vzdělávání, nasadili jsme již nutnou medikaci a začali docházet na pravidelné psychologické konzultace. Brzy začala první vystoupení a soutěže (plesy, pro rodiče, malé sály). Všímali jsem si, jak bojuje s velkými strachy (větší prostory, mnoho lidí..) a pocity zodpovědnosti, aby něco nepokazila celé skupině. Stále se však zlepšovala a tanec i úžasná podpora od trenérů, jí popoháněli dál. Návraty domů po „nepovedených“ vystoupeních byly náročné. Často vedla svůj velký vnitřní boj. V současné době, zhruba po 5 letech, zvládá neúspěchy přijmout s mnohem větším klidem a za krátkou dobu. I my už víme, co v těch chvílích potřebuje a kdy to s námi chce sdílet. Zažívá, i díky velkému tréninkovému nasazení, časté úspěchy na velkých celorepublikových soutěžích. Díky tanci a skvělým lidem okolo i v rodině se dcerce, doufám, daří žít svůj sen a tím i spokojenější život. Jsem velmi ráda, že jsme tenkrát její volbu respektovali. Dnes si náš rodinný život bez tance úplně nedokážu představit.
– Přiměřený pobyt na pc a mobilu – Všeobecně jakékoliv „obrazovky“ zhoršují tikové projevy. Hraní her na pc, konkrétně u naší dcerky, má výrazný vliv na určité impulzivní až agresivní projevy. Také si všímáme negativního vlivu na zklidnění a spánek. I nyní v 15 letech má časově omezený přístup na pc.
– Medikace, Bachovy esence, homeopatika – Ať jde o léky nebo podpůrné vitamíny či přírodní doplňky, je potřeba nastavit je na míru konkrétnímu dítěti. Před nástupem puberty a hormonálních změn jsme pro dcerku využívali, jak Bachovy esence, tak i homeopatika a vyzkoušeli jsme i čínskou medicínu. Později však přišlo, i v souvislosti s OCD, zhoršení a bylo nutné pomoci již i psychiatrickou medikací.
– Relaxační hudba, zátěžové deky, sluchátka, zubní chránič (dlaha), kousátka, relaxační mačkací balónky… – Tyto všechny pomůcky slouží, buď při senzorickém přetížení, nebo pro odklonění při ticích.
– CBI terapie – Jde o terapii, kdy dítě pracuje pod odborným vedením terapeuta, učí se sledovat a zachytit nutkání k tiku a nahradit tik jinou činností. I s naší dcerkou jsme pár měsíců absolvovali. Při menším množství tiků se jí dařilo a terapie pomáhala. Později to však pro ni bylo hůře kontrolovatelné a zvládnutelné. Některým dětem pomáhá se tiků zbavit úplně nebo je alespoň výrazně omezit. Pro zájemce doporučuji paní terapeutku Mgr. Nicole Tesař (https://www.nicoletesar.com/cs/).
I když je to někdy velmi náročné, nikdy nepřestávejte dětem dávat najevo bezpodmínečné přijetí a dodávat jim víru a sílu v sebe sama a nejlépe svým vlastním příkladem. Aby viděly, že každá zkušenost slouží k růstu.
(učitelka 1. stupně základní školy, speciální pedagog)
Zdroje:
Vlastní zkušenosti autorky
PhDr. Nicole Tesar, MS. LMHC. Online. Dostupné z: https://www.nicoletesar.com/cs/. [cit. 2025-03-30].
Autorka článku pro Vás uspořádala společne s Eduall webinář na téma PAS, záznam můžete zakoupit zde:
Koupit produkt: „záznam webináře Předškolní příprava dítěte s PAS“
Nově jsme pro Vás vytvořili FB skupinu