Před osmi lety, kdy se u naší dcerky začaly projevovat první příznaky Touretteova syndromu, jsem vnímala, že tikovými projevy se příliš ve škole nezabývají a diagnóza Touretteův syndrom byla dlouho neznámá i pro naši dětskou lékařku. Častokrát jsme se setkali s komentáři, že tiky děti občas mívají a ono to časem přejde. Povědomí o tomto syndromu nebylo příliš rozšířené a tikové projevy se podceňovaly nebo se nepřihlíželo k přidruženým potížím. Není totiž neobvyklé, že se k tikům, při Touretteově syndromu, přidružují úzkostné stavy, deprese, obsedantně kompulzivní porucha (OCD), ADHD i poruchy autistického spektra. Typické u TS je, že se tiky proměňují, slábnou a zesilují v závislosti na různých faktorech (emoce, fyzická pohoda – spánek, nemoc…, hormonální vliv, stres apod.). Tiky u tohoto onemocnění nejsou jen motorické, ale objevují se i vokální tiky (chrochtání, posmrkávání, pískání, všelijaké výkřiky, pokašlávání…). U Touretteova syndromu není postižen intelekt, o to více si děti své projevy, i jejich působení na okolí, uvědomují. Mohou řešit, co si o nich myslí ostatní, jak u toho vypadají a z toho pak vychází navazující potíže jako nechuť nebo strach chodit do školy, úzkosti i depresivní stavy. Z úzkostí se může rozvíjet nutkavé chování a myšlenky (OCD) i se zhoršující tikové projevy a bludný kruh se tak uzavírá. Dá se tak předpokládat negativní vliv na celkový psychický stav a následně na sebevědomí dítěte. U těchto dětí je také větší riziko, že se mohou stát obětí šikany a setkáváme se i s tím, že si děti „ulevují“ od psychické bolesti sebepoškozováním v různých formách. Abychom mohli dětem s TS co nejlépe pomoci, musíme být se všemi aspekty, tohoto syndromu, seznámeni.
Protože se Touretteův syndrom začíná nejčastěji projevovat na počátku školní docházky a v období puberty se jeho projevy stupňují, podpůrné školní prostředí je tedy pro tyto děti velmi zásadní. Ve škole tráví děti velkou část dne, získávají zde vzorce chování do dalšího života a poznávají fungování v různých vztazích. Na základě reakcí, se kterými se ve školním prostředí setkávají, budují své sebepojetí a sebevědomí a představu o tom, jak to v životě, ve společenství ostatních lidí, funguje. Pojďme se podívat na to, jak to děti s Touretteovým syndromem mají, a jak jim můžeme pomoci.
I my jako rodiče dcerky s Touretteovým syndromem jsme se, v období online výuky při covidové pandemii, rozhodli pro tzv. domácí vzdělávání. Dcerka byla v té době v 5. třídě městské základní školy. Online výuky se téměř neúčastnila, protože pro ni byla psychicky náročná, když nebyla v přímém kontaktu se spolužáky a třídní učitelkou. V tomto období se u ní začaly velmi silně projevovat úzkosti a přešly až v OCD (obsedantně-kompulzivní poruchu). Jakékoliv samostatné cestování, seznamování s novými lidmi, pobývání v prostorách s velkým množstvím lidí a jen představa střídání tříd a učitelů na 2. stupni, to vše pro ni bylo, v tu dobu, těžko zvládnutelné. Také již odcházela na mateřskou dovolenou její oblíbená třídní učitelka. Již pár let jsme sledovali fungování místní komunitní skupiny Tydli Mydli, která umožňuje několikrát týdně setkávání a společnou výuku dětí v individuálním vzdělávání. I já jako učitelka v základní škole v Bohutíně jsem měla zkušenost s přezkušováním dětí, které pod naší školou plnily jako „domškoláci“ povinnou školní docházku. Informací jsme měli dostatek, pedagogicko-psychologická poradna, na základě zjištěných potíží dcerky, doporučila individuální vzdělávání, a dokonce se nám podařilo najít kmenovou školu s 2. stupněm, nedaleko našeho bydliště, která má velmi vstřícnou paní ředitelku. Dcerka začala několikrát týdně docházet do Tydli Mydli, kde měla opět štěstí na další skvělou paní učitelku a malý chápající kolektiv. I když to nebyla vždy procházka růžovou zahradou, jsme za toto rozhodnutí moc šťastni a dcerka se postupně proměnila v sebejistou slečnu, která se nyní připravuje na přijímací zkoušky na střední zdravotnickou školu. Každý den je stále výzvou, vše je však už mnohem veselejší a snadnější. A o tom, jak může pomoci láska k tanci překonat i velké úzkosti, v příštím článku o Touretteově syndromu.
Mgr. Iveta Dubová
(učitelka 1. stupně, speciální pedagog)
Autorka článku pro Vás uspořádala společne s Eduall webinář na téma PAS, záznam můžete zakoupit zde:
Koupit produkt: „záznam webináře Předškolní příprava dítěte s PAS“
Nově jsme pro Vás vytvořili FB skupinu
Eduall poradna pro pedagogické pracovníky a rodiče
Zdroje:
Online. In: . Dostupné z: https://docplayer.cz/194866950-Tiky-a-touretteuv-syndrom.html. [cit. 2025-03-14].
Online. Dostupné z: https://sancedetem.cz/touretteuv-syndrom-dalsi-tikove-poruchy. [cit. 2025-03-14].
Praktické zkušenosti autorky