Hypersenzitivita: Jak poznat vysoce citlivé děti a správně je podpořit

Akvarelová ilustrace symbolizující hypersenzitivitu u dětí s nápisem EDUALL. Jemné barvy vyjadřují citlivost a klid.
Hypersenzitivita u dětí – podpora a porozumění | EDUALL

O vysoké citlivosti (HSP) se zatím moc nemluví. Týká se ale přibližně 20% populace a pokud o ní nemáte zdání, může vám to život velmi komplikovat. U dětí se také dá splést s jinou diagnózou. Pojďme se podívat co je to vysoká citlivost, jak se pozná, jak s ní pracovat a proč nám můžou pomoci pohádky?

Co je to vysoká citlivost?

V angličtině se používá termín The Highly Sensitive persons. Jedná se o vrozenou vlastnost velmi citlivé nervové soustavy, tedy způsob vyhodnocování přicházejících podnětů. Jak už jsem zmínila výše, může vysoká citlivost i pěkně potrápit. Tito lidé mají mnohem silnější prožívání, vnímají intenzivněji a tím u nich dochází k častějšímu přetížení.

Z vnějšího pohledu mohou být nepochopení a označovaní za citlivky, nebo být tlačení do situací, které jim nejsou vůbec příjemné. Ze své pedagogické praxe, osobního života, i zkušenosti s mými dětmi vím, že velmi důležité je už jen zjistit, že se vás to týká. Potom se můžeme na situace a na svět koukat jiným filtrem, být se sebou v pohodě a ustát si, že máme trochu jiné potřeby než ostatní.

Jak ovlivňuje dětství?

Aby děti nezažívaly diskomfort a nepřipadaly si, že nejsou v pořádku, je dobré začít s vysokou citlivostí pracovat co nejdříve, a to jak doma, tak ve spolupráci s pedagogy. Hypersenzitivní děti všechno hodně prožívají a mají křehkou sebe-hodnotu. Při komunikaci s nimi není dobré používat silnější kritiku, protože vnímají i jemné nuance.

Mají velkou potřebu klidu a bezpečí, potřebují cítit důvěru. Svět je pro ně velmi intenzivní a chaotický, snadněji, než dospělí se přetíží a vyčerpají okolními vjemy, kdy jim pomůže se stáhnout do klidu. Jsou plaché a obezřetné, mají přirozený sklon ke spravedlnosti, empatii s lidmi i zvířaty a silně vyvinutou kreativitu. Chtějí věci chápat, dělat dobro, objevit smysl. Vysoká citlivost se může projevovat vícero způsoby, některé děti jsou více emocionální, jiné citlivé na své tělo, změny a biorytmus, další jsou zatížené spíše sociálně, nebo spirituálně.

Co potřebují vysoce citlivé děti ve výchově?

Pokud o hypersenzitivitě nevíme a nepracujeme s ní, dítě může často plakat, mít záchvaty hněvu, prožívat strach, nebo odmítat jídlo. Tyto projevy nejsou vzdor, nebo snaha o získání výhod či pozornosti, ale vyústění narůstajícího napětí, které nebylo zohledněno včas a takto systém citlivých dětí začne zkrátka stávkovat. Mimo jiné může například i zcela přestat mluvit a spolupracovat.

Důležité je s dětmi pracovat na sebepoznávání, schopnosti si všímat, co se s nimi děje, naučit je jednoduché způsoby, jak si ulevit a jak chápat a ventilovat vlastní emoce.

  • Dostatek klidu a relaxační činnosti
  • Knížky o emocích
  • Neměli bychom je zbytečně nutit do aktivit, které jsou pro ně diskomfortní
  • Nestavíme se k dítěti přehnaně ochranářsky, ale zajišťujeme jeho komfort

Zajímá vás více?

Přidejte se na webinář, kde si povíme o vysoké citlivosti, jejích rysech, úskalích a výhodách. Dozvíte se, jak ji u dětí poznat a jak s ní pracovat, výchovné tipy, vhodné kompenzační aktivity a pomůcky, i knižní tipy pro citlivé děti.

Webinář bude přednášet lektorka Ludmila Bakonyi Selingerová, pedagožka a autorka 18 knih pro děti, z nichž 5 je přímo určeno pro citlivé děti, emoční rozvoj a wellbeing u dětí.

Webinář: Hypersenzitivita u dětí – Jak ji poznat a jak s ní pracovat | Eduall

Ludmila Bakonyi Selingerová alias Pohádková Lída.


Na podobná témata nabízíme na Eduall.cz i online kurzy a webináře, kde jdeme více do hloubky a přidáváme praktické příklady nebo se přidejte se do Eduallklub, kde získáte přístup ke kompletní knihově záznamů webinářů (přes 90 záznamů) a ke všem živým webinářům.

Nabídka Eduall webinářů pro učitele a rodiče zaměřená na inkluzi, práci s dětmi s specifickými potřebami, a další pedagogická témata.
Eduall Klub – platforma pro pedagogy s přístupem k odborným webinářům a materiálům

Nově jsme pro Vás vytvořili FB skupinu

Eduall poradna pro pedagogické pracovníky a rodiče

Nebo nás můžete sledovat na Linkedln

Eduallcz

Ludmila Bakonyi Selingerová
Pohádková Lída - spisovatelka s 18 vydanými tituly pro děti, předškolní pedagog, redaktorka a dvojnásobná maminka. Věřím, že pohádky jsou nejlepší způsob péče o duši a srdce dětí. Moje knihy jsou plné fantazie, magie a dobrodružství, které děti vtáhnou do světa příběhů a jemného učení. Psaní a vymýšlení příběhů mě bavilo od dětství. Začala jsem s ním dokonce v předškolním věku. Někdo chtěl být popelářem, jiný doktorem a já jsem si přála koupit chajdu u řeky, natáhnout si u ní síťovku mezi stromy a v ní psát příběhy… Od dětských přání uběhlo hodně vody, ale láska k psaní mi zůstala.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *