V posledních letech plní žáci s vývojovou dysfázií poměrně často lavice běžných základních škol. Jak ale tyto žáky vzdělávat, tak, aby se posouvali ve svých znalostech a dovednostech? Na to se pokusí odpovědět následující článek.
Vývojová dysfázie se řadí mezi závažné logopedické vady, protože dochází k narušení expresivní (vyjadřovací) a (nebo) receptivní (porozumění) stránky jazyka při průměrném intelektu dítěte. Projevy dítěte ale ovlivňují celkové kognitivní schopnosti (paměť, myšlení, řeč) dítěte právě z důvodů obtíží v komunikaci a osvojování si nových informací.
Jak vzniká vývojová dysfázie?
Vývojová dysfázie je způsobena poruchou centrálního zpracování řečového signálu, což znamená, že dítě slyší dobře, ale není schopno slyšené rozklíčovat a dochází k neporozumění. Dítě tedy slyší, ale nerozumí.
Přesná příčina této narušené komunikační schopnosti není zcela objasněna, avšak odborníci se shodují, že hlavní roli hraje kombinace genetických faktorů a nepříznivých vlivů na raný vývoj mozku. Mezi rizikové faktory patří například komplikace během těhotenství a porodu, předčasný porod, nízká porodní hmotnost, nedostatečné okysličení mozku nebo prodělané neurologické onemocnění v raném věku. U dítěte se objevuje opoždění v celkovém řečovém vývoji, což zprvu působí jako poměrně běžný opožděný vývoj řeči. Rodiče tedy vyhledají (klinického) logopeda a až později výsledky testování mohou ukázat na diagnózu vývojové dysfázie. Logoped obvykle nasměruje rodiče do speciálně pedagogického centra, který dítě vyšetří. Dítě tak může získat podporu již v předškolním věku při docházce do mateřské školy. Dále odborníci ve speciálně pedagogickém centru provádí testování v oblasti školní zralosti a navrhuje rodičům možnost odkladu školní docházky. Rozhodnutí je však plně na rodičích.
Není žák s vývojovou dysfázií jako žák s vývojovou dysfázií!
Pokud máte žáka s vývojovou dysfázií, jako první by Vás mělo zajímat, který typ vývojové dysfázie mu byl diagnostikován. Dítě s touto diagnózou je již velmi pravděpodobně vedeno ve speciálně pedagogickém centru pro vady řeči a byly mu přiznány podpůrná opatření v doporučení pro vzdělávání. Podrobně se seznamte s úpravami, které navrhl speciální pedagog ve školském poradenském zařízení. Pokud potřebujete více informací, neváhejte ho oslovit.
Dítě s vývojovou dysfázií expresivního typu Vám pravděpodobně bude dobře rozumět, pochopí zadané instrukce, avšak bude pro něj velmi náročné formulovat své myšlenky a vhodně odpovídat. Naopak dítě s diagnózou vývojové dysfázie receptivního typu má obtíže s porozuměním. Může se ale stát, že Váš žák má vývojovou dysfázii smíšeného typu, což přináší velkou výzvu pro Vás v roli pedagoga.
S čím se můžete setkat při vzdělávání dítěte s vývojovou dysfázií?
Žáci s vývojovou dysfázií se během vzdělávání potýkají s řadou komplikací, které ovlivňují jejich schopnost zvládat nároky na osvojování nových znalostí a dovedností.
Jak můžete pracovat s dítětem s vývojovou dysfázií při výuce?
Děti s vývojovou dysfázií potřebují systematickou podporu nejen ze strany rodičů, ale také pedagogů a odborníků. Ideální je spolupráce mezi rodiči, třídním učitelem a ošetřujícím logopedem.
Více informací načerpáte například v metodických příručkách pro práci s žáky s narušenou komunikační schopností, které lze jednoduše dohledat na internetu.
Bc. et Bc. Alena Fenclová
Zdroj:
Mohl by Vás zajímat webinář Eduall o SP od autorky článku, více informací získáte zde:
Speciální pedagog na ZŠ: Jak naplno využít jeho přínos | Webinář Eduall 4.3.2025
Na podobná témata nabízíme na Eduall.cz i online kurzy a webináře, kde jdeme více do hloubky a přidáváme praktické příklady nebo se přidejte se do Eduallklub, kde získáte přístup ke kompletní knihově záznamů webinářů (přes 90 záznamů) a ke všem živým webinářům.
Nově jsme pro Vás vytvořili FB skupinu a nebo nás můžete sledovat na Linkedln