S dětstvím máme spojené knížky asi všichni. Dávaly nám zažít první velká dobrodružství, objevy, skrývaly vzrušující i děsivá tajemství. Knížky tady ale nejsou jen pro relaxování a zábavu. Pod jejich povrchem najdeme mnohem podstatnější smysl.
Co je pro děti v knihách to nejdůležitější? V čem jsou pro nás největší oporou při výchově? Proč hrají tak důležitou roli ve stabilitě a spokojeném dětství? A mají vůbec co dát nynější generaci narozené v digitálním světě?
Už jsme na to vlastně trochu zapomněli. Jsme dospělí, většinu podstatných věcí jsme se naučili, umíme se ovládat, být racionální. Děti ale žijí v úplně jiném světě. V jaké jsou pozici a co zažívají?
V první řadě se musí pořád učit dost těžké věci a přirozeně mají strach, že to nezvládnou. Jak jenom mohou věřit, že ony, slabé a malé, opravdu zvládnou překonat všechny nástrahy a výzvy, vyrůst do velikosti mámy a táty? Jak dlouhá a vyčerpávající cesta před nimi je… Každý den se potkávají se zklamáním, s vlastními limity, příkořím od dospěláků, protivnými pravidly a povinnostmi. To chce opravdu pořádnou dávku pohádkové motivace, aby v sobě dětská duše našla dost sil tomu čelit a zachovat si víru ve vlastní úspěchy.
My jako dospělí přirozeně máme na triku výchovu a chceme pro děti to nejlepší. Předáváme jim rady, pečujeme, vymýšlíme program. Problém ale je, že to děti často nevítají úplně s nadšením. Ony totiž jsou v pozici “toho dole”. Kdo by měl stále jen přijímat a málokdy může něco změnit sám. Právě proto se děti brání známým postrachem všech rodičů: bojem o moc, neboli obdobím vzdoru. To jsou takové ty chvíle, kdy se vám dítě v zoufalství natáhne u pokladny v obchodě, odmítá vystoupit z tramvaje, nebo přestane jíst skoro všechno, co před něj položíte.
Jakou cestou tedy jít, abychom tento přirozený dětský přetlak minimalizovali? Existuje několik způsobů učení. Přímé předávání informací je pro děti ten nejméně atraktivní a nejvíce rizikový. Mnohem lepší je příběh, hra, příklad, zkrátka zatraktivnění učebního procesu.
Ke knížkám můžeme sáhnout jako rodiče a pedagogové z mnoha různých důvodů. Pár si jich tu povíme. Co pomocí nich dětem předáváme?
Čím dříve s knihami začneme, tím větší službu dětem uděláme. Není radno čekat, až dítě začne samo číst, láska ke knihám se dá budovat už od miminka a poskytuje nám s dětmi jedinečné chvíle plné pohody a vzájemné blízkosti.
Co vůbec může knížka nabízet v dnešní digitální době? Oproti technologiím u knížky rozvíjíme vůli a fantazii. V internetovém prostředí je sice dostupné velké množství informací, ovšem mnohé z nich jsou neověřené a zavádějící. Často se navíc opakují z jednoho zdroje. Informace z knih jsou a ještě dlouho budou pro děti i pro nás mnohem hlubší, pravdivější a spolehlivější.
V digitálním prostředí navíc neustále probíhá boj o naši pozornost, motivovaný obchodními záměry. To má na náš nervový systém neblahý vliv. Množství podnětů nás navíc podvědomě vyčerpává a stresuje, kniha naopak nabízí relaxační účinky.
Z těchto a mnoha dalších důvodů, je pro nás dětská knížka nepostradatelná a dětem poskytuje toho nejlepšího průvodce při objevování světa a vlastním rozvoji.
spisovatelka s 18 vydanými tituly pro děti, předškolní pedagog, redaktorka a dvojnásobná maminka.
Zajímá vás další inspirace? Přidejte se na webinář Kniha jako nástroj pro rozvoj dětí: Praktické tipy nejen pro pedagogy. Průvodkyní vám bude Ludmila Bakonyi Selingerová, autorka 18 knih pro děti, maminka a pedagog s 12 letou praxí. Kromě psaní knížek publikuje pravidelně v časopisech Sluníčko a Dráček, občas hostuje i v Raketě. Tvoří vzdělávací projekty, metodické materiály a zábavným způsobem se zasazuje o podporu čtenářské gramotnosti.
Kniha jako nástroj pro rozvoj dětí – praktické tipy pro pedagogy a rodiče | Eduall
Na podobná témata nabízíme na Eduall.cz i online kurzy a webináře, kde jdeme více do hloubky a přidáváme praktické příklady nebo se přidejte se do Eduallklub, kde získáte přístup ke kompletní knihově záznamů webinářů (přes 90 záznamů) a ke všem živým webinářům.
Nově jsme pro Vás vytvořili FB skupinu
Eduall poradna pro pedagogické pracovníky a rodiče
Nebo nás můžete sledovat na Linkedln