Lateralita je odborný termín označující přednostní užívání jedné strany těla – ruky, nohy, oka nebo ucha – při činnostech, které vyžadují přesnost, koordinaci nebo směr. Jde o přirozený důsledek asymetrické organizace mozku, který má dvě hemisféry – levou a pravou – každou se specifickými funkcemi. Znalost laterality je v praxi pedagogů a odborníků na dětský vývoj důležitým diagnostickým a podpůrným nástrojem, a to zejména v období předškolního a mladšího školního věku.
Dominance jedné strany těla je výsledkem tzv. lateralizace – tedy specializace jedné mozkové hemisféry na určité činnosti. Typickým příkladem je praváctví – u většiny lidí dominuje pravá ruka, levá hemisféra (zodpovědná za řeč a analytické myšlení) a pravé oko. Vývoj laterality je přirozený, ale může mít různé formy – a právě jejich znalost je důležitá pro porozumění chování a výkonu dítěte.
Existuje několik metod k diagnostice laterality – od jednoduchých pozorování (čím dítě hází, stříhá, kreslí), přes testy (např. test dle Košťála a Žlaba) až po standardizované baterie využívané ve školských poradenských zařízení (pedagogicko-psychologické poradny, speciálně pedagogická centra). Důležité je testovat nejen ruku, ale také oko, ucho a nohu.
Pozornost je třeba věnovat i případům, kdy dítě vykazuje neobvyklé kombinace (např. pravá ruka, levé oko), což může naznačovat zkříženou lateralitu.
Lateralita není pouze technický termín, ale důležitý ukazatel zralosti centrální nervové soustavy. Znalost typu laterality dítěte umožňuje včasné rozpoznání případných rizik, přizpůsobení výuky a cílenou podporu.
Včasná diagnostika laterality v předškolním a raném školním věku představuje preventivní nástroj, který může dítěti výrazně usnadnit start do školního života a předejít zbytečným selháním, nedorozuměním i frustraci. Proto by měla být součástí systematické péče každé mateřské školy, činnosti školního poradenského pracoviště základních škol, pedagogicko-psychologických poraden i vstupního pedagogického screeningu.
Mgr. et Bc. Alena Fenclová
Zdroje:
Matějček, Z., Žlab, Z. (1973). Vyšetřování laterality u dětí
Krejčířová, D. (2011). Dětská klinická psychologie
Bednářová, J., Šmardová, V. (2007). Diagnostika dítěte předškolního věku
Mohl by Vás zajímat webinář Eduall od autorky článku na dané téma.
Můžete se přihlásit zde:
Lateralita u žáků – webinář s Alenou Fenclovou | Screening laterality a tipy do výuky
Na podobná témata nabízíme na Eduall.cz i online kurzy a webináře, kde jdeme více do hloubky a přidáváme praktické příklady nebo se přidejte se do Eduallklub, kde získáte přístup ke kompletní knihově záznamů webinářů (přes 90 záznamů) a ke všem živým webinářům.
Nově jsme pro Vás vytvořili FB skupinu