Zastavení první: Kdo je tedy učitel?

Řekněme si – učitel je pedagog. Odkud však toto slovo vlastně pochází?

Ve starověkém Řecku, ve Spartě i v Athénách, se tímto slovem označoval nejprve otrok. Pedagog od slova paidagogos, kde pais značí dítě (chlapec), a ago, agere pak vésti. Býti paidagogem tedy znamenalo v původním slova smyslu vésti dítě, ve starověké Spartě přímo na cvičiště. Nejprve dozoroval nad kázní, později se stává tím, kdo dítě vyučuje, vzdělává, kultivuje, předává vědomosti. Prostě učený otrok. 

Někdy nás napadá, že to původní označení otroka pro dodržování kázně a dohled nad chováním dětí tak nějak v přeneseném významu zůstal i současnému paidagogovi, tedy pedagogovi, tedy učiteli. Ale možná bych se tomu bránila. Mne samotnou spíše zaráží a zároveň imponuje něco jiného – a to pedagog ve významu průvodce. Jsme pouhými průvodci v životech našich dětí. Jdeme s nimi – a to nejen ve škole, ale také v rodině, – jen po určitý časový úsek, který je nám dán.

Nejsme nikým jiným, než těmi, kdo mají tu možnost, (kdo mají to štěstí?) jít kousek života s nimi po jejich cestě. Ukazovat možný směr, a pak později už jen přihlížet, kudy ta jejich cesta vede. to je náš úkol. Tak, jak kdysi řekl Chalíl Džibrán – „vaše děti nejsou vašimi dětmi, jsou synové a dcerami života, toužícího po sobě samém…, … nechtějte, aby byli jako vy, protože jejich duše už sídlí v domě zítřka, do kterého vy nemůžete vstoupit ani ve svých snech.“

Tak tedy, ať nám to připadá jakkoliv smutné, jsme pouhými „průvodci“ do neznámého domu zítřka.

Cítíte z toho tu obrovskou zodpovědnost? A tíhu? Téměř úzkost?

Prostě není jednoduché být paidagogem. 

Po přihlášení do klubu Eduall naleznete ve speciální sekci se záznamy exkluzivní bonusová videa s paní doc. PaedDr. Miriam Prokešovou, Ph.D. Můžete si také poslechnout její zajímavé rozhovory v podcastu Eduallcast, kde se věnuje aktuálním tématům výchovy a vzdělávání. Přidejte se do klubu a získejte přístup k těmto cenným materiálům!

Miriam Prokešová
Doc. PaedDr. Miriam Prokešová, Ph.D., je česká pedagožka a vysokoškolská učitelka. Působí na Katedře pedagogiky a andragogiky Ostravské univerzity. Specializuje se na obecnou pedagogiku, filozofii výchovy a kulturu menšin. Je autorkou několika odborných publikací i regionálních děl, například „Landecké pověsti.“ Její výzkum se zaměřuje na výchovu dětí, vztahy mezi učiteli a žáky z pohledu vzpomínek a na pojetí dítěte a dětství z pohledu filozofie. Miriam Prokešová je také aktivní v oblasti literární tvorby a regionální kultury.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Kategorie