Wellbeing se pomalu dostává do širšího povědomí a brzy již bude také součástí revidovaných RVP. Co to ale vůbec je, jaké nám skýtá možnosti, proč je pro děti dobrý a jak s wellbeingem začít v dětském kolektivu?
Wellbeing je volně přeloženo spokojenost. Dobrý stav bytí na všech úrovních tak, aby měl člověk dost sil na svůj rozvoj a plnohodnotný život. Autorem konceptu osobní pohody je americký psycholog a profesor Martin E. P. Seligman (* 12. srpna 1942).
Zní to celkem jednoduše, ale jak takové pohody dosáhnout v reálném životě? První skvělá věc na wellbeingu je, že je postavený na pěti pilířích, se kterými můžete pracovat a zajistit tak komplexní pohled na život.
Problém může být v tom, že když jsme vyrůstali my, nějaké přehnané zkoumání, nebo důraz na své prožitky, se nenosilo. Bylo to naopak nežádoucí. Nepříjemné emoce byly zakázané, problémy se měly překousnout a držet krok, citlivost byla změkčilost. V mnohých dospělých tato témata vyvolávají nevůli, nebo obavy. Proto je krásná výzva, že si na wellbeingu můžeme hravě a se zvědavostí pracovat společně s dětmi a dát si prostor na autentické prožitky, kterého se nám dříve nedostávalo.
Dětství je náročné a dynamické období, kdy se pořád všechno mění, a přestože by děti rády všemu rozuměly a všechno uměly, jejich vývoj to zkrátka neumožňuje. Proto se stává, že si připadají nepochopené, frustrované, slabé a nedokonalé. V jejich kůži je těžké věřit, že opravdu zvládnou všechny životní nástrahy. Problémy se jim často jeví jako neřešitelné a mají obavy se s nimi svěřit.
Hravé a tvůrčí činnosti a skupinová práce s tématy, zasahujícími do oblastí wellbeingu, mohou dětem velmi ulehčit život, pomoci jim se zorientovat v sobě, v ostatních i v okolním světě.
Práce s knihou, hry a tvůrčí zpracování jsou mnohem jemnějším a více respektujícím otevřením témat, než přímá diskuse a sdělování názorů či zkušeností. Aspekty wellbeingu můžete začleňovat do každé z činností a interakcí mezi dětmi. Ideální jsou diskuse, práce s literaturou a prožitkové činnosti, jako:
spisovatelka s 18 vydanými tituly pro děti, předškolní pedagog, redaktorka a dvojnásobná maminka.
Pedagog s 12 letou praxí s klienty s kombinovanými hendikepy a v předškolním vzdělávání.
Certifikovaná lektorka jógy pro děti a autorka 18 pohádkových knih a učebnic, z nichž 4 jsou zaměřeny na emoční rozvoj. Poslední publikace „Je mi skvěle“, kterou podpořila i ředitelka neziskové organizace Locika, se zabývá tématem wellbeingu a minfulness u dětí.
Metodička globálního rozvojového vzdělávání pro MŠ v ADRA
Přidejte se na webinář o rozvojovém vzdělávání, kde se seznámíte s jeho definicí, podíváme se na problémy dnešní doby a jejich dopad na nynější a budoucí život dětí. Ukážeme si cíle udržitelného rozvoje, inspirativní programy, knižní publikace k tématu, inovativní pedagogické přístupy a nebude chybět ani hravá inspirace k aktivitám s dětmi.
Na podobná témata nabízíme na Eduall.cz i online kurzy a webináře, kde jdeme více do hloubky a přidáváme praktické příklady nebo se přidejte se do Eduallklub, kde získáte přístup ke kompletní knihově záznamů webinářů (přes 90 záznamů) a ke všem živým webinářům.
Nově jsme pro Vás vytvořili FB skupinu
Eduall poradna pro pedagogické pracovníky a rodiče
Nebo nás můžete sledovat na Linkedln